Pazartesi , 10 Ağustos 2020

ROLEX AİR- KİNG

m114200-0003

Rolex lüks üretim yapan firmalar içinde şüphesiz en başta gelenlerden biridir. Lüks kelimesinin adeta karşılığıdır. İşte o lükslerin ilki diyebileceğimiz bir model: Rolex Air –King.

Rolex Air –King, Rolex’in saat dünyasına girişi olarak değerlendirilir. Çapı 34 mm dir. Varsayılan bilekliği Oyster tipi bilekliktir. Bu modelde tarih gösterme özelliği bulunmamaktadır. 70’ lerde bu özelliklere sahip saatler altın ve çelik kombinasyonu şeklinde satılıyor olmasına karşın bugün bu tipler üretimden kalkmıştır. Bunun yerine günümüzdeki Oyster modelleri gelmiştir. Air – king serisinde yer alan saatlerin yumuşak hatlı çerçeveli modelleri 4552 $ dan alıcı bulurken, mekanik çerçeveli olanlar 4600 $ dan satılıyor. Altın çerçeveli model ise 5525 $ dan alıcı buluyor. Rolex’in en eski modeli olan bu saat eskide olsan pek çok alıcı bulmuş ve daha en başından Rolex’ in nasıl bir tutku haline geleceğinin göstergesi olmuştur. Otomatik çalışır, kasa ve kordon tipi daha çok çeliktir. Ekran camı her modelde olduğu gibi safirdir. Sayı kadranında Romen rakamları bulunmaktadır.Kapak kısmı katlanır toka şeklindedir. Kalınlığı 11,5 cm ve su geçirmezdir. Üretici firma İsveç firmasıdır. Unisex olsa da erkek ağırlıklı kullanılan bir modeldir Rolex’i tanıtan, daha iyilerinin yapılmasına sebep olan modeldir. Günümüzdeki Rolex modellerine oranla sade ve gösterişsiz bir tasarıma sahiptir. Ağırlık olarak güncel modellerden daha hafiftir. Kemer tokalı olanları da çelik toka olanları da mevcuttur.

Yüksek fiyatın yanında kalitesi ile de göz kamaştıran Rolex, ciddi bir tutku halindedir. Sürekli kalite fiyat eşleştirmesi gibi tartışmalar yapılıyor olsa da lüks üretimler konusunda zirvedeki yerini korumaktadır. Ancak fiyatlar ülkemize gelirken gümrük vergilerinden dolayı çok daha fazla artıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top